Крім того, попередні мікробіологічні дослідження invitro показали значне зниження кількості патогенних бактерій на поверхні імплантату при опроміненні імплантатів різними високоінтенсивними (хірургічними) лазерами або низькоінтенсивними лазерами з використанням фотосенсибілізаторів. Проведений системний огляд, за чітко визначеними критеріями необхідного мета-аналізу показав, що сьогодні немає жодних доказів успішного лікування периімплантитів лише терапевтичними методами. Таким чином, у цій статті ми описуємо декілька випадків та наводимо приклади клінічного застосування лазерів в імплантології.
У статті представлені та обговорюються різні техніки використання лазера на м'яких тканинах навколо імплантатів, а також методи лікування периімплантитів. У статті проведено порівняльну характеристику лазерів різної довжини хвилі, а також переваги та недоліки їх застосування в імплантології.
Застосування лазерів на м'яких тканинах в імплантології
Лікування запалення слизової оболонки навколо імплантату повинно бути засноване на постійному та систематичному контролі утворення зубної бляшки з метою усунення етіологічних факторів, що викликають захворювання, а лікування гіперплазії при перімплантіті полягає у висіченні м'яких тканин навколо імплантату. Проведення другого етапу операції - відкриття імплантату, полягає в хірургічному видаленні м'яких тканин імплантат, що покривають. Ці процедури можуть бути виконані за допомогою скальпеля, електрохірургії (діатермкоагулятора) або лазером. Використання скальпеля для розрізу або висічення супроводжується кровотечею в операційному полі, болем та дискомфортом, як під час так і після операції. Необхідне накладання швів після втручання та видалення їх у друге відвідування.
Електро-хірургія може призвести до значного пошкодження поверхні імплантату, викликати перегрів останнього та тканин оточуючих його, порушити процес остеоінтеграції та призвести до відторгнення імплантату.
Лазерна хірургія характеризується відмінною коагуляційною та біостимулюючою здатністю, зниженням хворобливих відчуттів у пацієнта.
Вуглекислий лазер (CO₂) у минулому був використаний для висічення та випарювання різних м'яких тканин: новоутворень, пухлиноподібних утворень та гіперплазії навколо імплантату.
Останні дослідження Er,Cr:YSGG (erbium,chromium:yttrium-scandium-gallium-garnet) лазера з довжиною хвилі 2.780nm представили перспективні результати, пов'язані з лікуванням м'яких тканин оточуючих імплантат. Ця довжина хвилі має фізичні властивості, схожі на Er:YAG лазер, завдяки мінімальним побічним тепловим ефектам може успішно використовуватися при хірургії на кістки та м'яких тканинах.
Залежно від вибору процедури, налаштування лазера можуть змінюватися щодо різних параметрів, таких як тривалість імпульсу, середня потужність і частота повторень імпульсу; що дозволить підібрати оптимальну кількість лазерної енергії, необхідну для впливу на оброблювані тканини в кожному конкретному випадку. У трьох клінічних випадках поєднання комбінації відкидання клаптя для розкриття імплантату з використанням Er,Cr:YSGG лазера показали дуже хороші результати: загоєння, відсутність скарг у пацієнтів на біль або припухлість і було відзначено поліпшення формування прикріпленої кератинізованої ясна навколо абатменту.
Отримані результати порівняли із даними інших пацієнтів, у яких лікування проводилося звичайним скальпелем. Er,Cr:YSGG лазер мінімізує постопераційні болі, і дозволяє скоротити час загоєння перед протезуванням. Естетичні результати були чудовими, і жодних ускладнень не було зареєстровано. На закінчення було сказано, що отже ця лазерна система може бути використана при другому етапі імплантації для контурування м'яких тканин навколо імплантату для видалення гіперплазії слизової оболонки в областях прилеглих до імплантату.
Зокрема, транспозиція кератинізованої ясна в щічний бік (PSSF техніки) є процедурою, яка може бути проведена з використанням Er,Cr:YSGG лазера, але все-таки вимагає більшої обережності та досвіду від хірурга. У висновку слід зазначити, що довжина хвилі 2.780 nm, що знаходиться в середньохвильовій частині інфрачервоного діапазону електромагнітного спектра дозволяє відносно швидко висікати, розсікати, коагулювати та забезпечує комфорт для пацієнта як під час так і після проведення процедури (Фото 3).